III. Veľký protikorupčný pochod

občanov Slovenska žijúcich v SR i ČR

V rámci Veľkých protikorupčných pochodov v dňoch 18.4, 5.6.2017 a 25.9., vyšli do ulíc tisíce občanov Slovenska v Bratislave a Košiciach, následne v Žiline a Prešove a Prahe. V Prahe sa ich zúčastnilo okolo 500 ľudí, a zozbierali sme cez 500 podpisov pod petíciou s našimi štyrmi požiadavkami (viď. nižšie). Naše mobilizačné video zhliadlo cez 70.000 ľudí.

Vláda sa odmietla zaoberať našimi požiadavkami na rázny boj proti korupcii. Predstiera boj proti korupcii pričom korupčné kauzy sa formálne vyšetrujú a naťahujú, až kým sú premlčané. Našou hlavnou úlohou je teraz zdieľať so svojimi známymi, rodičmi i priateľmi myšlienku, že život bez korupcie musí byť základným nárokom i podmienkou civilizovanej spoločnosti. Prečítajte si tlačovú správu vydanú k protestu, v ktorej požadujeme väčšie možnosti zapojenia sa občanov SR do diania na Slovensku. Ako prvý krok k tomu požadujeme možnosť účasti na voľbách do vyšších územných celkov a miestnych samospráv zo zahraničia - korešpondenčne, ako je tomu v prípade parlamentných volieb, alebo ešte lepšie elektronicky.

Rozhodli sme sa pokračovať v mobilizácii občanov aj po skončení protestných zhromaždení. Založili sme koncept Pražská kaviareň - diskusné stretnutia občanov s osobnosťami, ktoré menia svoje okolie. Sledujte nás na web-e, Instagram-e, Twitter-i!

Dosť bolo reptania!

Stránka protestu na Facebooku

Prečo?

Ničoho sa však autoritárski politici neboja viac ako občianskeho hnevu a aktivizmu. Preto musíme nielen do ulíc, ale aj do kaviarní - diskutovať o tom, kam chcmee smerovať! Chceme Slovensko bez korupcie, kde sa dobre žije a ktoré ctí právo a spravodlivosť!

Vykroč za zmenu!

Zapoj sa aj ty!

Naše požiadavky

Médiá i občania každý deň predkladajú dôkazy o prepojení politikov a ich nominantov s obvinenými osobami. Preto nie je možné, aby obvinenia objektívne vyšetrili. Ich nečinnosť v rôznych kauzách nás presvedčila, že jedine ich výmenou je možné objektívne vyšetrenie káuz v ktorých sú namočení. Slovensko sa bytostne potrebuje vyrovnať s bezprávom minulosti. Preto požadujeme:

Vyšetriť korupčné kauzy

Vyšetrenie káuz
"Bašternák" a "Gorila".

Očistiť
rezort vnútra

Odvolanie ministra vnútra Kaliňáka a policajného prezidenta Gašpara

Kontrolovať políciu

Odstúpenie špeciálneho prokurátora Kováčika

Vyrovnať sa s minulosťou

Zrušenie tzv.
"Mečiarových amnestií"

Protikorupčné protesty v Prahe, 2017


Rečníci a prejavy

Protest samotný nie je jedinou formou ako sa prihovárame obyvateľom Slovenska. Pred akciou sme mali silnú virálnu kampaň, ktorá zasiahla okrem Prahy aj Slovensko. Jedno z našich videí dosiahlo 8000 zhliadnutí za 7 dní. Viac tu.

Stretnutie zahájili spevom ľudových piesní dievčence zo slovenského folklórneho súboru Limbora v Prahe, oblečené v horehronských krojoch. Nasledoval zostrih výrokov politikov, kt. si môžete vypočuť tu.

Samuel Zubo zdôraznil, že je čas, aby ministrom vnútra bola konečne morálne čistá osobnosť, ktorá bude zárukou spravodlivosti a zákonnosti pre všetkých.

Šimon Žďárský spomenul rozpor deklarovanej podpory ohlasovateľom korupcie so skutočnosťou na príkalde Oskara Feďvereša, ktorý ohlásil zneužitie tajnej služby na únos Michala Kováča ml. Od vtedy sa musí skrývať a pravidelne mení bydlisko.

Filip Kubus hovoril o bezperspektívnej situácii na Slovensku pre vysokoškolákov, ktorí sa často usadzujú za hranicami.

Peter Horváth spomenul na kariéru premiéra Fica v Komunistickej strane a jeho odvekej túžbe po moci.

Fedor Gál vyjadril vieru v mladú generáciu a zdôraznil, že sa budú musieť zapojiť do politiky: "nenávistné pokrikovanie cez ploty nikam nevedie. Tlak na zmenu je v masívnom nasadení ľudí a v charizmatických lídroch - lídroch, ktorí dávajú prednosť kvalifikovanej argumentácii pred paľbou od boku."

Miro Surmánek s poľutovaním konštatoval, že najťažšou a najvážnejšou chorobou našej doby je ľahostajnosť.

Rudolf Sikora zdôraznil, že je komicko-tragické, že vládni politici sa pasujú do role bojovníkov proti korupcii, keď roky rozkrádajú Slovensko.

Financovanie akcie

Akcia je financovaná s osobných príspevkov organizátorov a podporovateľov. Prispieť môžete aj vy. Všetky príjmy a výdavky môžete sledovať na našom transparentnom účte:

2301221906 / 2010 FIO Banka, ČR
IBAN: CZ0420100000002301221906
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

Prehľad príjmov a výdavkov na účte:
https://www.fio.cz/ib2/transparent?a=2301221906